SK | EN

Anténa WORKS! - Inklúzia a prístupnosť kultúrnych priestorov

Pozývame vás na Anténa WORKS!, dvojdňový vzdelávací seminár určený pre ľudí pôsobiacich v oblasti zriaďovanej aj nezriaďovanej kultúry a umenia. Tentokrát sa budeme venovať téme inklúzie a prístupnosti kultúrnych organizácií so zameraním na mladých ľudí a rôzne typy znevýhodnených skupín. Počas dvoch dní budete mať možnosť participovať na workshopoch pod vedením skúsenej lektorky, vypočuť si praktické skúsenosti priamo od kultúrnych pracovníčok, spoločne na dané témy diskutovať, zdieľať skúsenosti a hľadať riešenia.

Ako vytvárať kultúrne priestory, ktoré dokážu osloviť rôznorodé publikum, bez ohľadu na generáciu, schopnosti či životnú situáciu? Inklúzia a prístupnosť je predpokladom pre otvorené a bezpečné kultúrne priestory. Tímy, ktoré rozumejú potrebám rôznorodých skupín, dokážu nielen lepšie spolupracovať, ale aj ponúknuť programy, ktoré oslovia širšie publikum. Náš seminár, ktorý sa uskutoční 4.–5. decembra 2024, vás prevedie tým, ako sa adaptovať na dynamiku multigeneračných kolektívov, komunikovať s mladými a sprístupňovať kultúrne priestory aj znevýhodným skupinám obyvateľstva.


Kedy: 4.-5.12.2024

Kde: Bratislava, A4 - priestor súčasnej kultúry (Karpatská 2)

Registrácia: do 29.11.2024 cez REGISTRAČNÝ FORMULÁR.

Kapacita seminára je limitovaná. 

 

Program seminára:

Deň 1 - 4.12.2024, Workshopy

 - 12:30 - 13:00 Príchod a registrácia účastníctva seminára

 - 13:00 - 15:00 Workshop: Generačné zmeny a ich vplyv na pracovný kolektív s Laurou Blažekovou

 - 15:00 - 15:30 Prestávka

 - 15:30 - 17:30 Workshop: Komunikácia na generáciu Z s Laurou Blažekovou

Deň 2 - 5.12.2024, Zdieľanie dobrej praxe a diskusie

 - 08:30 - 09:00 Príchod a ranná káva

 - 09:00 - 09:45 J. K. Popovicsová, K. Melichová, Y. Hodnieva: IN-HABIT

 - 09:45 - 10:30 Amelie Snyers: Prístupnosť nezávislých hudobných klubov v Londýne

 - 10:30 - 11:00 Prestávka

 - 11:00 - 11:45 Barbora Andor Tóthová: Inkluzívne kino

 - 11:45 - 12:30 Simona Šintalová: DASATO

 - 12:30 - 13:30 Spoločný obed

 - 13:30 - 14:15 Zuzana Kupcová: House of Mine

 - 14:15 - 15:00 Kristína Majger: Inklúzia a diverzita v petržalských kulturákoch

 - 15:00 - 15:30 Záverečná diskusia

 - 15:30 Záver seminára

 

Podrobnosti o programe seminára:  

Workshop: Generačné zmeny a ich vplyv na pracovný kolektív s Laurou Blažekovou

Počas prvého dňa seminára sa budeme v téme inklúzie a prístupnosti zameriavať na mladú generáciu. V prvom bloku budeme formou interaktívnej diskusie hovoriť o mladých ľuďoch v našich tímoch v kontexte medzigeneračných zmien a o tom, ako s nimi komunikovať, napĺňať ich očakávania a vytvoriť im také pracovné prostredie, v ktorom sa budú môcť naplno realizovať, rozvíjať svoj talent a cítiť sa bezpečne a rešpektovane.

Na workshope sa pozrieme na medzigeneračný vývoj pracovných návykov, očakávaní, ale aj na preferované štýly vedenia a ich zdroje pre jednotlivé generácie, dynamiku multigeneračného prostredia a na potrebné nástroje k jeho manažovaniu a zvládaniu.

 

Workshop: Komunikácia na generáciu Z s Laurou Blažekovou

V druhej časti sa budeme opäť venovať mladej generácii, no tento krát v pozícii publika. Dokážu dnešné kultúrne priestory osloviť mladú generáciu a prinášať jej kultúrnu ponuku, ktorá reaguje na ich potreby a záujmy? Spoločne budeme hovoriť o tom, aký je lokálny kontext komunikačných preferencií Gen Z a aké sú lokálne trendy a ich dopad na responzivitu Gen Z. V závere workshopu nám lektorka predstaví prípady dobrej praxe komunikácie kultúry na Gen Z.

Laura Blažeková je spoluzakladateľka spoločnosti Allheads, ktorá pomáha firmám zlepšovať fungovanie multigeneračných tímov prostredníctvom dátovo podmienených riešení. Je expertkou na generáciu Z a medzigeneračnú dynamiku na pracovisku. Venuje sa dátovému storytellingu a správaniu generácie Z v lokálnom (na Slovensku) aj globálnom kontexte.

 

Jana K. Popovicsová, Katarína Melichová, Yuliia Hodnieva: IN-HABIT

Už pred začiatkom vojny na Ukrajine navštevovalo kultúrno-komunitné centrum Hidepark niekoľko ekonomických migrantov z Ukrajiny. Po vypuknutí vojny začali odídenci masívne navštevovať tento priestor, a to bez priamej aktivity centra - povedomie o tom, že na Hideparku sú bezodplatne prístupné verejné priestranstvá s rôznym príslušenstvom sa šírilo prirodzene v rámci ukrajinskej komunity. Počas víkendov sa na Hideparku začalo vyskytovať 100 - 300 Ukrajincov, čo je niekoľkonásobne vyšší počet návštevníkov, na aký boli dovtedy zvyknutí a kapacitne pripravení. Postupne nadviazali spoluprácu s organizáciou Blue dot COMIN a začali pracovať na tom, aby sa im v priestore podarilo spolunažívať. Po 2,5 rokoch táto snaha priniesla svoje úskalia i výsledky, o ktoré by sa radi podelili. 

Pre ilustrovanie potenciálu centra Hidepark prispieť k integrácii a inklúzii Ukrajinských utečencov v meste Nitra realizujú v rámci projektu IN-HABIT (Horizont 2020) štúdiu. Čiastkové výsledky výskumu zazdiela trojica pracovníčok, ktorá sa na projekte podieľa.

Jana Kuffová Popovicsová je kultúrna manažérka, v Nitre pôsobí ako programová riaditeľka, projektová manažérka a dramaturgička kultúrno-komunitného centra Hidepark.

Katarína Melichová pôsobí na Fakulte európskych štúdií a regionálneho rozvoja Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ako pedagogička a výskumníčka v oblasti regionálneho a miestneho rozvoja, s dôrazom na komunitnú a inštitucionálnu dimenziu.

Yuliia Hodnieva je doktorandka na Ústave udržateľného regionálneho a miestneho rozvoja SPU v Nitre. Venuje sa výskumu komunitných aspektov integrácie a inklúzie zraniteľných a znevýhodnených skupín. Pôsobí aj v Blue Dot COMIN, kontaktnom mieste pre cudzincov v Nitre.

 

Amelie Snyers: Prístupnosť nezávislých hudobných klubov v Londýne

Amelie Snyers, výkonná riaditeľka londýnskeho klubu Village Underground posledné dva roky rieši všetky požiadavky návštevníctva týkajúce sa prístupnosti. Ľudia so zdravotným postihnutím sa na ňu obracajú so svojimi požiadavkami a ona sa im snaží s pomocou tímu vyhovieť. Táto skúsenosť ju naučila veľa o rôznych druhoch postihnutia a potrebách, o tom, ako sa vyvíjajú, aké sú očakávania návštevníctva a ako pretvárať priestory plné bariér na prístupné a inkluzívne.

Amelie Snyers posledných 14 rokov pracuje ako výkonná riaditeľka v nezávislom hudobnom klube Village Underground, ktorý organizuje rôzne podujatia v Hackney v Londýne. Podieľa sa aj na riadení EartH, kultúrneho priestoru, ktorý bol otvorený v roku 2018. Jej úloha počas rokov zahŕňala všetko od prevádzky až po tvorbu programu a marketing. V rokoch 2017 až 2023 bola aj členkou výkonného výboru siete Trans Europe Halles.

 

Simona Šintalová: DASATO

DASATO je dôkazom toho, že aj z malého nápadu môže vyrásť veľká vec. Organizácia začala ako iniciatíva troch stredoškoláčok a dnes má dopad na tisícky stredoškolákov a stredoškoláčok v regiónoch Slovenska. Vo svojom talku DASATO prezradí, ako sa to naozaj dá – vybudovať organizáciu od nuly a vytvoriť priestor, kde sa nápady mladých menia na realitu. Zároveň ukáže, ako mladých motivovať a efektívne angažovať vo svojich komunitách tak, aby to posunulo aj ich, aj vašu organizáciu na nový level.

Simona sa už viac ako 5 rokov venuje marketingu vo vzdelávaní. Ako Head of Marketing v organizácii DASATO má jasnú misiu – dať vedieť všetkým stredoškolákom a stredoškoláčkam na Slovensku, že DÁ SA TO – pripraviť sa na život po strednej. Predtým viedla marketingový a komunikačný tím Univerzity Komenského v Bratislave. Zároveň pôsobí v organizácii digiQ, kde manažuje projekty zamerané na boj proti nenávistným prejavom na sociálnych sieťach.

 

Barbora Andor Tóthová: Inkluzívne kino

Aj vy by ste radi urobili váš kultúrny priestor inkluzívnym a prístupným pre rôzne znevýhodnené skupiny? Neviete kde začať? Svoje bohaté skúsenosti s vami zazdieľa Barbora Andor Tóthová, autorka inkluzívnych filmových formátov a koncepcie v Kine Úsmev. Spolu s kolegyňou Natáliou Centkovou, ktorá sa dostala do prestížneho rebríčka Forbes 30 pod 30, prinášajú filmové premietania ľuďom s rôznym znevýhodnením a tým sa snažia prispievať k scitlivovaniu širšej spoločnosti. Súčasťou inkluzívnych programových formátov v Kine Úsmev sú formáty: citlivé premietanie, blind friendly, deaf friendly, baby friendly. dementia friendly, senior, "spolu v kine", Inkluzívny filmový festival a Inkluzívny filmový tábor.

Barbora Andor Tóthová je kultúrna manažérka a výskumníčka spoluzakladala v roku 2016 Kino Úsmev ako súčasť občianskeho združenia CINEFIL. V súčasnosti sa venuje výskumu dopadov nezriaďovaných kultúrnych centier na spoločnosť a strategickému rozvoju kina, ktorého súčasťou sú inkluzívne prístupy k prezentácii, fungovaniu a inovatívne prístupy k rozvoju publika. Výskum realizuje na Ekonomickej fakulte TUKE a od roku 2024 je súčasťou siete Creative Impact Research Center Europe.

 

Zuzana Kupcová: House of Mine

Zuzana spolupracovala s Východoslovenskou galériou na projekte House of Mine, ktorý sa cez výstavy, edukačný program a výskum venoval rôznym úrovniam základného konceptu domu a domova. Počas projektu s tímom VSG, realizovala výskum spôsobov sprístupnenia galérie rozmanitému diváctvu. V rámci prezentácie Zuzana predstaví metódu, výsledky výskumu a publikáciu, ktorá okrem praktických rád pre inkluzívne galerijné priestory prináša príbehy ľudí, ktorí tím projektu inšpirovali a ukazuje, ako sa z VSG postupne stáva inkluzívna inštitúcia.  

Zuzana Kupcová študovala na Fakulte humanitních studií Karlovej univerzity v Prahe. V minulosti sa venovala organizácii rezidenčných programov Košice Artist in Residence, projektom s Creative Industry Košice, pôsobila ako dramaturgička diskusného a komunitného programu v kultúrnom centre Tabačka Kulturfabrik a ako výskumníčka spolupracovala s Východoslovenskou galériou. Aktuálne je výkonnou riaditeľkou organizácie Klíma ťa potrebuje. Tematicky sa zameriava na spoločenskú zodpovednosť, zapojenie komunít a ochranu ľudských práv.

 

Kristína Majger: Inklúzia a diverzita v petržalských kulturákoch

Inklúzia a diverzita je pozitívnou výzvou súčasnosti pre každú organizáciu. Netýka sa len marginalizovaných skupín s fyzickým či duševným znevýhodnením. Je to výzva prijať pestrosť v celej šírke spoločnosti, aj takej s ktorou sa v nezávislých kultúrnych centrách nestretnete. V KZP sa Vám stane, že Dušana Vlka strieda po pár hodinách Eva Máziková. Diverzita tak musí byť nielen v tíme, ale aj v programe. Čo je skutočná inklúzia pre znevýhodnené skupiny? Ako robiť veci tak, aby neboli len odškrtnuté z povinností, ale naozaj prínosné? Veríme, že odpoveď je v spoluprácach. O projekte sPOT, spoluprácach závislej a nezávislej kultúry a ďalších skúsenostiach porozpráva Kristína Majger.

Kristína Majger od roku 2018 vedie aktivity pod značkou Hviezdne Noci, okrem toho sa venuje manažmentu v nezávislej aj zriaďovanej kultúre. Aktuálne pôsobí ako programová manažérka v Kultúrnych zariadeniach Petržalky, kde sa okrem iného snaží oživiť projekt Klub za zrkadlom.

 

Záverečná diskusia

V závere zreflektujeme aktivity seminára. Diskutovať budeme o tom, ako sa účastníctvu seminára a organizáciám, v ktorých pracujú darí pretvárať ich priestory na inkluzívne a prístupné, aké sú ich hlavné výzvy, úspechy, a či vidia pri dosahovaní svojich cieľov navzájom spolupracovať. 


Registrácia

Registrácia: do 29.11.2024 cez REGISTRAČNÝ FORMULÁR.

 

Vstupné: 30 EUR

Pridružení členovia Anténa: 15 EUR

Riadni členovia Anténa, ŤZP, študentstvo: zadarmo

 

Cena vstupného zahŕňa malé občerstvenie počas seminára a obed v stredu 5.12.

Ubytovanie nie je zahrnuté v cene vstupného. 

 

Podujatie orgnaizuje Anténa - sieť pre nezávislú kultúru v spolupráci s A4 - priestor pre súčasnú kultúru.

Podujatie z verejných zdrojov podporila Nadácia mesta Bratislavy.