Dobrý deň kultúrna obec, umelci a umelkyne, žiadatelia a žiadateľky, zástupcovia a zástupkyne kultúrnych inštitúcií, ľudia, ktorým záleží na ďalšom osude Fondu na podporu umenia, umení a kultúre na Slovensku!
Zišli sme sa tu dnes, aby sme vyjadrili podporu inštitúcii, ktorá od roku 2015 systematicky podporuje umenie a kultúru naprieč celým Slovenskom a naprieč všetkými umeleckými žánrami. Fond na podporu umenia je od svojho vzniku inštitúciou, vďaka ktorej sa môže rozvíjať kultúrny a umelecký život nielen v hlavných mestách kultúry, ale aj v odľahlých regiónoch, na tzv. zabudnutých perifériách. Vďaka transparentnému fungovaniu Fondu, v ktorom doteraz rozhodovali odborné komisie a teda ľudia, ktorí vďaka svojmu vzdelaniu a skúsenostiam dokázali adekvátne posúdiť úroveň zamýšľaných projektov, sa mohli na Slovensku realizovať zámery, ktoré by bez takejto inštitucionálnej podpory ostali len v rovine snívania. Fond na podporu umenia je inštitúciou, ktorá nerobí diskriminačné rozdiely medzi tradičným a súčasným umením a ktorá doteraz podporovala projekty rovnako z neprofesionálneho ako profesionálneho umenia, menšinové projekty, ktoré nie sú ohromujúce svojou veľkosťou alebo vysokou návštevnosťou, ale prioritne svojou kvalitou a dôležitosťou pre kontext, v ktorom vznikajú.
Od prijatia novely zákona o FPU, ktorý s účinnosťou k 1.8.2024 odňal rozhodovaciu právomoc členom a členkám odborných komisií a dal ju do rúk 13 člennej Rady, ktorú tvoria 7 priamo dosadení nominanti a nominantky Ministerstva kultúry, sledujeme s veľkým znepokojením postupný rozklad Fondu. Čo sa počas tohto obdobia od augusta 2024 v Rade udialo?
Opakovane sme svedkami toho, ako sa novozvolení členovia a členky Rady nedostavili na zasadnutie. A to aj napriek tomu, že bez ich aktivity je činnosť Fondu zablokovaná, nehovoriac o tom, že sú za svoj výkon a pôsobenie v Rade platení.
Tak je to aj dnes! V budove pred nami, v FPU, sa práve malo konať zasadnutie Rady, ktorá mala rozhodovať aj o podpore projektov galérií, múzeí a knižníc. Stoličky sú ale opäť prázdne, tí istí ľudia sa opäť nedostavili do práce! Arogantne ignorujú svoje pracovné povinnosti, zatiaľ čo po celom Slovensku ľudia pracujúci v kultúre naozaj pracujú - vytvárajú programy pre svoje publiká, tvoria umenie, dávajú mu priestor, vzdelávajú, a to často v podmienkach, ktoré zvládajú prekonávať len vďaka viere, že to má zmysel.
Nerozumieme dôvodom takéhoto “nevýkonu” prevzatej funkcie a opakovanie tohto scenára považujeme za zámerný, účelový bojkot, ktorý spôsobuje odďaľovanie schvaľovania výziev, blokuje účinnosť rozhodnutí a paralyzuje plynulú činnosť Fondu.
Dôsledkom meškajúcich výziev na rok 2025 je nemožnosť plánovať akýkoľvek program, zároveň je dramaticky ohrozená práca a príjmy mnohých ľudí pracujúcich v kultúre po celom Slovensku. Členovia a členky Rady, v prípade, že sa občas na Radu dostavia, predkladajú stále nové a nové požiadavky na riaditeľa Fondu, dožadujú sa dokumentov, ktoré majú údajne osvetliť fungovanie Fondu a umožniť im lepšie pochopenie procesov, ktoré udržujú chod inštitúcie. Takáto snaživosť a deklarovaný záujem by boli za normálnych okolností v poriadku, ak by dokumenty, o ktorých doloženie majú záujem, skutočne mohli preukázateľne niečo objasniť, prípadne im pomôcť vo výkone funkcie. Je však namieste obava, že ide len o ďalšiu zo stratégií, ako pomocou tejto administratívnej šikany, brzdiť a spomaľovať riadne fungovanie zabehnutej inštitúcie.
Dňa 6.11.2024 na 4. zasadnutí Rada FPU neschválila nominácie množstva odborníkov a odborníčok, ktorým skončil dvojročný mandát na členstvo v hodnotiacich komisiách. Počas zasadnutia Rady FPU bolo z 35 nominovaných zamietnutých až 26. Pričom každý a každá z nich preukázateľne spĺňali všetky formálne požiadavky a kritériá. V mnohých prípadoch išlo o renomovaných odborníkov a odborníčky, ktorí a ktoré robia dobré meno Slovensku nielen v lokálnom, ale aj medzinárodnom kontexte. Zamietnutie prebehlo bez akejkoľvek diskusie a argumentácie. Členovia a členky rady dosadení MK SR na vyzvanie jej predsedu, aby zdôvodnili svoje rozhodnutia nepredĺžiť mandát, reagovali mlčaním. Hlasovali zamietavo i napriek upozorneniam riaditeľa Fondu, že takýmto rozhodnutím hrozí znefunkčnenie komisií, ktoré nebudú mať dostatočný počet členov, aby boli uznášania schopné.
Dianie v FPU nás napĺňa obavami a nedáva nám žiadnu istotu, že ľudia, ktorí sú aktuálne zodpovední za napĺňanie základného poslania, ktorým je utváranie podmienok na trvalo udržateľný rozvoj umeleckej tvorby, umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu a na tvorbu umeleckých diel a ich sprístupňovanie, vedia čo a prečo robia. Alebo to práve vedia až priveľmi dobre a ich jediným cieľom je úplne ovládnutie Fondu a deštrukcia inštitúcie, v ktorej budú môcť nominanti a nominantky Ministerstva svojvoľne rozhodovať o pridelených dotáciách - už nebude rozhodovať talent a kvalita projektov, ale to, či je projekt ideologicky prípustný, prípadne či ho napísal niekto blízky členovi či členke Rady.
Bezprecedentné zásahy do rozhodovania komisií MK SR predviedlo hneď ako mohlo, keď minimálne 40 % z 8 mil. eur, ktoré boli určené na obnovu pamiatok z programu Obnovme si svoj dom 2024, prerozdelilo nie na základe odporúčaní odborníkov, ale na základe osobných preferencií ministerky. Rovnaký zásah sa dá predpokladať aj pri FPU.
Postavme sa preto spolu dnes proti:
Žiadame odborné, férové a transparentné rozhodovanie v FPU!
Ako každá inštitúcia, aj Fond na podporu umenia má svoje zraniteľné miesta a úskalia, na ktoré môžeme nahliadnuť kriticky. Zlepšovať inštitucionálne procesy sa však dá len prostredníctvom konštruktívnej a odbornej diskusie všetkých zúčastnených strán. To, čo sa teraz v FPU deje pod zásterkou "nápravy" FPU, má od takéhoto dialógu naozaj ďaleko. Neničme to, čo má silné a stabilné základy, nedajme si ukradnúť inštitúciu, bez ktorej umenie a kultúra vo všetkých regiónoch Slovenska vyhasne.
Ilustrácia: Ivana Šáteková
Cukrová ulica 14, Bratislava, 4.12.2024