Pozdravujeme vás kultúrna obec z celého Slovenska,
bez pátosu a zbytočného preháňania - za týmito dverami sa o pár minút bude rozhodovať o osude slovenskej kultúry, nezriaďovanej i zriaďovanej, profesionálnej i amatérskej, tradičnej i súčasnej. A bude o tom rozhodovať skupina ľudí, z ktorej viacerí nespĺňajú ani elementárnu a zákonom požadovanú skúsenosť a odbornosť v oblasti kultúry. Ľudia, ktorí odmietajú zverejniť svoje životopisy, lebo v prípade ich odtajnenia by bolo evidentné, že v rade Fondu nemajú čo robiť. Všetkých novodosadených členov však niečo spája, profesionálna kvalifikácia to však nie je. Ako sa mnohí nechali počuť verejne či v súkromných rozhovoroch, spojila ich spoločná túžba pomstiť sa mnohým z nás, ktorí sme údajne roky plytvali verejnými financiami na projekty, ktoré podľa ich odbornej mienky nemajú so slovenským umením nič spoločné. Matúš Oľha sa vo svojom príhovore po zvolení za podpredsedu rady vyjadril: „Verím, že na tomto poste prispejem k zmierneniu napätia, ktoré vládne v spoločnosti, trochu aj v Rade. K tomu mi pánboh pomáhaj.“ Zdá sa, že pánovi podpredsedovi sa toto predsavzatie napĺňať akosi nedarí, kultúrna obec je napätejšia ako kedykoľvek predtým.
Matúš Oľha si spolu s kolegami nominantami v spolupráci s právnickou kanceláriou dali vypracovať nový štatút Fondu na podporu umenia. Tento zmenený štatút predčil všetky naše najhoršie obavy. Dokument nielenže rozšíri už teraz bezprecedentné kompetencie Rady, ale čo je ešte alarmujúcejšie, zásadne mení, resp. ruší doterajšiu štruktúru podpornej činnosti FPU, z ktorej majú byť vylúčené viaceré zásadné podprogramy, vrátane podpory kultúrnych centier, festivalov, múzeí, galérií, knižníc či medziodborových aktivít. Tieto navrhované zmeny, ktoré si dnes plánuje Rada odhlasovať, nadobudnú okamžitú platnosť, to znamená, že zasiahnu už prebiehajúce výzvy, z ktorých niektoré sú už aj vyhodnotené odbornými komisiami.
Takýto krok bude mať pre zriaďovanú aj nezriaďovanú kultúru na celom Slovensku devastačné následky. Pre viaceré inštitúcie a projekty budú tieto zmeny likvidačné a hrozí, že sa z nich už nikdy nespamätajú. Rovnako sa to bude týkať mnohých žiadateľov v zriaďovateľskej pôsobnosti samospráv, ktorým hrozí cenzúra pri schvaľovaní ich projektov. Vďaka tejto zmene príde kultúra vo všetkých regiónoch Slovenska o svoju slobodu, rozmanitosť a pestrosť.
Vážení páni Oľha, Rikkon, Zimka, Grutka, Piačka, Lomenčík, Magic, Lopúch a panie Tomičová, Miklovičová, my, ľudia pracujúci v kultúre, vás vyzývame, aby ste dnes za návrh zmeny štatútu, ktorý ste si dali vypracovať, nehlasovali. Ak chcete urobiť vo Fonde na podporu umenia zásadné zmeny, diskutujte o nich najprv s kultúrnou obcou tak, ako sa to v demokratickej spoločnosti patrí. Kultúra na Slovensku dnes potrebuje riešiť oveľa vážnejšie problémy, akými sú dlhodobé podfinancovanie sektora či absencia podmienok na jej trvalo udržateľný rozvoj (a nie pravý opak). Dnes je deň, kedy vy a vaše rozhodnutie môže vstúpiť do histórie ako jeden z najbrutálnejších zásahov do slovenskej kultúry. Je len na vás, ako si vás bude kultúra po rokoch pamätať.
Cukrová ulica 14, Bratislava, 18.12.2024